Написано от fazata | септември 27th, 2010
В различните части на света използваме различни категоризации, за да отбележим трудността на маршрутите и боулдърите. Независимо от системата, категорията на един маршрут или боулдър се базира на времето и усилието вложено в изкатерването му. Категоризиращите таблици служат преди всичко за по-лесно избиране на подходящи маршрути или боулдъри, но и също така за мярка и сравнение в развитието на катерачите. Затова те се използват като база за състезаване със себе си и с околните.
Първото предложение за категория се основава на субективната прогноза на първия преминал(First Ascender). Тази категория може и да е не точна, защото катерачите се различават по стил, сила, издръжливост, кондиция и т.н. Следователно, категоризирането никога няма да стане прецизна наука. Затова първата предложена категория трябва да бъде потвърдена или отхвърлена от катерачното общество след няколко повторения. Отношението на катерачните повторения , спрямо времето, стъпка по стъпка определят точната категория.
В повечето гидовници има неточни категории, за което, може би, най-виновни са първите преминали, тъй като не са си направили труда да коментират и променят категорията. Най-често маршрутите и боулдърите са завишени, а не обратното, тъй като първия преминал е пропуснал хватка или не е намерил правилното решение за преминаване. Все пак, със сайтове като www.8а.nu, информацията за преминаванията се разпространява бързо и е достъпна за всеки, който има нужда. Базирайки се на статистиката и мненията в 8а.nu, ние можем лесно и бързо да открием дали категориите трябва да се завишават или намаляват.
Малко теория, преди да категоризираме
? Броят red point опити , които имате за един ден, зависи от това, каква почивка си давате между тях. На къс маршрут, на който пасажа е в началото можете да направите около 10 опита за един ден, докато на един дълъг маршрут с най-трудна част на края – около 5 опита.
? Категоризиращите системи могат само да определят кой е най-лесният начин за преминаване, а не колко лесно е измислянето на пасажа на даден маршрут или боулдър. Днес категоризиращите системи могат да определят трудността само при red point .
? Тъй като силата се развива по- лесно, в сравнение с техниката, рейтинга на силовите маршрути трябва да бъде намален. Известно е, че много млади „талашисти” * мислят, че 7а в надвес е по-лесно от 7а на плоча. Също така, развиването на сила е много по-лесно при мъжете отколкото при жените, затова жените смятат, че късите надвесени маршрути са по-трудни.
*Предимно млади катерачи израстващи на изкуствени стени(талашит), които не се катерат много на скалиJ
? В английската категоризираща система, традиционните маршрути се завишават ако се прецени, че са опасни. Тази система е уникална и при останалите маршрути е нормално да не се дава по-висока категория, само защото ако паднеш можеш да умреш. Много често, когато поставяме джаджа тудността нараства, защото трябва да спрем и поставим осигуровката на пасажа или в някоя потенциална хватка, което може да направи маршрута по-труден в сравнение със същия, но накован с болтове.
Ключови думи: Обучение и тренировка