Написано от kirkerona | април 10th, 2009
Едни от най-честите травми при хора занимаващи се със спортно катерене са свързани с горен крайник.
- Луксация (изкълчване) в раменна става
- Тендовагинит (възпаление на сухожилието) на m. triceps brachii
- Преразтягане на ставната капсула в киткина става
- Скъсване на пръстенчетата (pars anularis vaginae fibrosae et pars cruciformis vaginae fibrosae), които фиксират сухожилията на сгъвачите на пръстите (m. flexor digitorum profindus et m. flexor digitorum superficialis).
Сега ще се спрем по-подробно върху травмите на пръстенчетата на сгъвачите на фалангиалните стави (пръстите на ръката).
При спортните катерачи пръстите са натоварени повече, от колкото при хора, които се занимават с друг вид спорт. Пръстите поемат тежестта на цялото тяло и травмирането им е много по-лесно. При начинаещи спортисти силата на флексорите на пръстите се развива много по-бързо от приспособяването на сухожилията им към натоварването. В следствие на това, сухожилията понякога не могат да понесат натоварването и се преразтягат или частично се разкъсват. Най-често травмираният пръст е безименния, защото получава стабилизация от малкият пръст при катерене, докато при показалеца стабилизацията се осигурява от палеца откъм външната (латералната) страна и средния пръст от вътрешната (медиалната) страна.
При повечето катерачи травмите се получават по следния начин:
- от не добро загряване преди теренировка и неправилно разтягане (стречинг) на флексорите на пръстите след тренировка
- бързо и динамично набиране на малки ръбчета
- Дабъл Дино на малки ръбчета (особено в края на тренировката)
Механизмът на получаване на този вид травма е следният:
В следствие на приложения натиск върху проксималната фаланга се повишава тъканното съпротивление и се получава компресия на меките тъкани. При това положение, ако се даде екстензорно (разгъващо) или растягащо съпротивление, се получава преразтягане на сухожилието на m. flexor digitorum profindus, при което се повишава напрежението в проксималната част на сухожилието и се преразтяга проксималното пръстенче. В някой случаи се разкъсва.
Диагностициране и лечение:
Диагностицирането на такъв вид травми може да е много трудно, тъй като симптомите понякога се появяват само при работа, а не в покой. За най- точна диагностика се използва ултразвуковата. С нея може да се установи дали структурата е разкъсана или преразтеглена.
Симптомите при разтягане на сухожилието се характеризират с болка, оток при движение. При разкъсване на проксималното пръстинче на сухожилието m. flexor digitorum profindus, симптомите са съпроводени от видимо изпъкване на сухожилието и хематом в областта на разкъсването. Ако се травмират две пръстенчета А2- А3, по-голямата част от функциите на даденият пръст се губят. Защото, сухожилието на m. flexor digitorum profindus не е в стабилна позиция и се променя кинематиката на самия пръст.
Лечението на тази травма протича по два начина – консервативно и оперативно.
Консервативното лечение се прилага само при преразтегнато пръстенче или ако се диагностицира на време разкъсването му. Лечението се изразява в имобилизация с шина за 2-4 месеца. Възстановяването е бавно поради бавната регенерация на колагеновите влакна. За подпомагане на възстановяването е препоръчително да се направи един или два курса от 15 процедури физиотерапия, която включва ултра звук, магнит и кинезитерапия.
В периода на възстановяване почивката от катерене е задължителна.
Оперативното лечение се прилага при разкъсване на едно или две пръстенчета. При операцията разкъсаните структури се зашиват или реконструират, ако се наложи. След това пак се шинира за 2-3 месеца.
По време на имобилизационния период се препоръчва усилена и целенасочена кинезитерапия.
Автор: Станислава Минчева
Ключови думи: Обучение и тренировка
ще е хубаво да се предложи лекар специалист по тези травми.
Може ли да оставите някакви контакти на такъв доктор , който е спец и проверен ?
Идеята е добра ще говоря с двама доктори, които са спортни травматолози
Ето малко полезни сайтове за травми при катеренето.
(дано не ви се налага да се ровите в тях!)
http://climbinginjuries.com
http://www.eorthopod.com/content/pip-joint-injuries-finger
Добър и внимателен травматолог е д-р Василев то ВМА. Знам го от личен опит, а ми беше пропоръчан преди това и от познат рентгенолог в същата болница. Преглежда и в spektromed, в поликлиниката на ВМА, където може да се запише час и да се отиде с направление.
Друг добър тавматолог от ВМА мисля, че е д-р Георгиев, но до колкото разбрах прегледи при него има само на частно.
Травмите, включително разкъсванията НИКОГА не се лекуват с топлинни процедури. Ултразвукът предизвиква образуване на топлина дълбоко в тъканите и е крайно неподходящ за такива увреди, особено ако са пресни.
Прлагане на лед (сняг) или поне компреси със студена вода непосредтвено след катерене облекчават много повече такива състояния.