Тетевен -“ Заслона“ – 2023г.

Тетевен е мястото с едни от най-добрите катерачни обекти в България. От катерачна гледна точка скалата предлага впечатляващо „въздушно“ катерене по спортни маршрути от над 40-60м. дължина. Тук ще намерите и най-дългите „черва“-(сталактити) в BG. Надморската височина е 740 м., изложението е североизток – слънцето го огрява до10:30 часа сутрин, което го прави идеалния сектор за летните месеци. На обекта има разработени два сектора, които предлагат маршрути от 5c до 8c, но секторите не са за начинаещи катерачи. Лесните маршрути до 6b са само 3 и разстоянията между клиновете са със „задължителни пасажи“(клина в пасажа ти остава в краката и не можеш да достигнеш следващия клин с изкуствено катерене, ще ти трябва „чиитстик“), катерача трябва да приеме, че ще лети по 5-6 метра, ако не премине пасажа. Първия сектор „Синьото колело“ е открит и разработен от Кирил Христов и Бойко Лалов през 2009 г. екипиран е с лепени клинове, маршрутите са 40 и има възможност за още линии. Втория сектор „Заслона“ е най-новия, разработен е през 2023 г. от Бойко Лалов и Алек Янев. 

Име Категория Брой примки Автор Дължина Първо преминаване
Дъртият брашлян 7b 17 Алекс Янев 35м         Алекс Янев
Dusty Boy – L1 6c+ 9 Бойко Лалов 15м         Бойко Лалов
Dusty Boy – L2 7c 18   35м        Бойко Лалов
Грозното пате 7c+            16 Бойко Лалов        25м         Бойко Лалов
Камък, ножица, хартия – L1 6c+ 9          15m        Бойко Лалов
Камък, ножица, хартия – L2          7с            18 Бойко Лалов        30м         Бойко Лалов
Каубою          7с+            20 Алекс Янев        35м         Бойко Лалов
Точка на пречупване          8а+            19 Алекс Янев        35м         Бойко Лалов
Тетевен клан          8в+            16 Алекс Янев        30м  
Циганско лято 16 Бойко и Алекс 30м Бойко Лалов
Мека кожа ? 16 Алекс Янев 30м  
Трета човка ? 18 Бойко Лалов 35м  
Бай Бонд 8в+ 16 Бойко Лалов 30м Стефан Колев
Г-н почтен гражданин ? 16 Алекс Янев 30м  
Бабето 7с+ 15 Бойко Лалов 30м Емилиян Колевски
Нямало едно 8a 19 Бойко Лалов 35м Алекс Янев
Имало едно време 17 Алекс Янев 35м Алекс Янев

 

Повече инфо за двата сектора може да намерите в climbingguidebg.com – ТУК

Как да достигнем до обекта – Паркинг  „Бесетката“-  ТУК 

Сектор „Заслона“ – ТУК  

Информацията и от Бойко за завършване на една част от проекта:

„Привет, тъй като наскоро Alex Ianev успя да завърши последният си маршрут и клиновете свършиха, направих кратък отчет към Федерацията по катерене, от където взехме и голяма част от материалите. Прикачам го тук за всеки, който иска да го разгледа. Искам да благодаря на всички, които цяло година идваха и разкатерваха, чистиха и ни подкрепяха. Искам и специално да благодаря на „Българската федерация по катерене и алпинизъм“), която за поредна година подкрепиха разработването на скалите край Тетевен и Рибарица (и не само). Специални благодарности и на дарителската група Екипиране на катерачни маршрути, която е старателно менажирана от Nikolay Petkov На практика, първите маршрути бяха разработени с материали от там.
За тази година планираме разработването на нов сектор с голям потенциал. Всеки, който има желание да се включи с каквото може, е добре дошъл. Поздрави и ✌️!“

 

Вашият коментар